175-jaar Sint-Martinuskerk 12 november 2022

175-jaar Sint-Martinuskerk - 12 november 2022


Historiek Sint-Martinuskerk Onkerzele

 

De kerk met haar hoogst gelegen torenhaantje van Oost-Vlaanderen, staat op een heuvelrug in de Vlaamse Ardennen. Door het golvende landschap heeft onze kerk een uitzonderlijk mooie ligging. Aan de ene zijde is er het prachtige, glooiende , bosrijke landschap richting Bosberg, terwijl de andere zijde een heerlijk panoramisch uitzicht biedt op de uitgestrekte Dendervallei. De eerste gegevens over de vroegere bidplaats van Onkerzele vinden we in 1149, in de geboorteakte van onze parochie, opgeborgen in het Rijksarchief te Gent. De voormalige kerk stond op de hoek van de Onkerzelestraat/Kampstraat, waar later een kapel werd gebouwd. De kronieken van 1776 vermelden dat het kerkgebouw in slechte staat verkeerde. Hoewel In 1791 werd beslist om een nieuwe kerk op te richten, werd de bouw uitgesteld omwille van de nasleep van de Franse Revolutie. De fundamenten voor de nieuwe kerk werden gestoken in 1846 en de werken voltooid in 1847. De inzegening van de neo-gotische kerk gebeurde op 18 november van datzelfde jaar. De kerk was niet stevig gebouwd, omdat men niet voldoende geldmiddelen had. Het gebouw werd opgetrokken deels met het oude bouwmateriaal van de vorige kerk en deels aangevuld met goedkoop nieuw materiaal.

De volledige buitenrestauratie van de kerk vond plaats in de periode 2006 – 2016. In 2013 werd het dossier opgestart voor de binnenrestauratie van de kerk. Na de binnenrestauratiewerken zullen de erediensten gewoon verder kunnen plaatsvinden, maar wordt het kerkinterieur gedeeltelijk ingericht als Fietsmuseum.

 

Meer info over de kerk vind je in onze kerkbrochure, te koop aangeboden in onze kerk.